+420 775 350 700

z historie lodě

„Loď Regent je největší cestovatel po českých vodách.“

Loď se současným názvem Regent byla nazvána lodními badateli p. Fialou a p. Gejdošem označena jako největší cestovatel po českých vodách.

Spuštěna byla poprvé na vodu v německém Bad Schandau, vyrobena v loděnici v místní čtvrti Postewitz v roce 1931. Poté plula v německu využívána jako přístavní barkassa, tzn. obsluha nákladních lodí v Hamburku.

Vystřídala názvy M 02, MO II až po B IV, pod ktrým názvem dorazila do Děčína, kde byla v letech 1952–1958 stále využívána obdobně.

Na druhé fotografii je Regent pod jménem M V, kdy V znamenalo latinsky 5, ale stejně podle doslechu se jí tehdy po válce v Praze díky tomu V přezdívalo „Malej Véna“.

Osobní lodí se stala až v r. 1959, kdy byla přepravena na přehradu Slapy, pod názvem Nežárka, kde odplula sezónu a vrátila se do Prahy. V r. 1961 plula na nově vzniklé přehradě Orlík. V letech 1962–63 plula linku od hráze Kamýk do Solenic. Po roce 1966 byla přepravena na rybník Svět do Třeboně, kde sloužila až do r. 1988. Byla přepsána na Svazarm a dopravena po dopravena do Prahy, kde v r. 1990 dostala nástavbu a od té doby dodnes pluje v Praze a jejím okolí jako výletní loď.

Loď Regent na rybníku Svět v padesátých letech minulého století.

Za dobu svého provozu změnil Regent několikrát svůj barevný vzhled.

Nejprve byla loď celá bílá, později měla natřenou kajutu a trup bíle, kormidelnu a střechu modře a nakonec byla modrá i kajuta.

Otevřená nástavba a modrobílá barevná kombinace.

Bílá s červenými prvky a pevná nástavba se slunečníkem, začátek působení Regentu v Praze.

V bílé barvě pak Regent plul několik let.

Regent v barvách své tehdejší kolegyně, parníku Tyrš, zůstal až do konce roku 2023. 

Aktuální barevné schéma lodi Regent.

KNIHA NEJEN O LODI REGENT

Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021

Zcela mimořádná kniha komplexně mapující osobní lodní dopravu v Čechách a na Moravě od roku 1841 do současnosti. Petr Fiala a Pavel Gejdoš předkládají všem zájemcům o lodní dopravu výjimečný přehled všech osobních lodí, které kdy pluly na tuzemských vodních cestách. Od maličkých přívozů po hotelové lodě, od devatenáctého století do současnosti.

Cena: 390,- Kč